Film Teasers

navigation menu



The 75th Emmy Awards, originally set to take place last September, have finally started and the celebrities put their best fashion game forward to attend the celebrations. The Emmys 2024 was postponed due to the historic WGA and SAG-AFTRA strikes last year. 

The star-studded list of attendees at the Emmys 2024 includes Rhea Seehorn, Giancarlo Esposito, Sam Claflin, Laverne Cox, Adam Brody, Ken Jeong, Alex Borstein, Brian Cox, Quinta Brunson, Hannah Waddingham, Kathryn Hahn and many more.

`Succession` led with 27 nominations, including best drama, lead actress (Sarah Snook), and a record three lead actor noms (Brian Cox, Kieran Culkin and Jeremy Strong). Several of the HBO series’ supporting cast also received nods, including J. Smith-Cameron, Nicholas Braun, Matthew Macfadyen, Alexander Skarsgård and Alan Ruck. HBO / Max scored the top three shows with `The Last of Us` earning 24 nominations and `The White Lotus` nabbing 23. The network also has four of the eight nods in the drama series category, competing against `Andor`, `Yellowjackets` (Showtime), `The Crown` (Netflix) and `Better Call Saul` (AMC).

Outstanding supporting actress in a comedy series

Ayo Edibiri, `The Bear — Winner

Alex Borstein, `The Marvelous Mrs. Maisel

Janelle James, `Abbott Elementary`

Sheryl Lee Ralph, `Abbott Elementary`

Juno Temple, `Ted Lasso`

Hannah Waddingham, `Ted Lasso`

Jessica Williams, `Shrinking`

Outstanding lead actress in a comedy series

Quinta Brunson, `Abbott Elementary` — Winner

Christina Applegate, `Dead to Me`

Rachel Brosnahan, `The Marvelous Mrs. Maisel`

Natasha Lyonne, `Poker Face`

Jenna Ortega, `Wednesday`

Outstanding supporting actress in a drama series

Jennifer Coolidge, `The White Lotus` — Winner

Elizabeth Debicki, `The Crown`

Meghann Fahy, `The White Lotus`

Sabrina Impacciatore, `The White Lotus`

Aubrey Plaza, `The White Lotus`

Rhea Seehorn, `Better Call Saul`

J. Smith-Cameron, `Succession`

Simona Tabasco, `The White Lotus`

Outstanding supporting actor in a drama series

Matthew Macfayden, `Succession` — Winner

F. Murray Abraham, “The White Lotus”

Nicholas Braun, “Succession”

Michael Imperioli, “The White Lotus”

Theo James, `The White Lotus`

Alan Ruck, `Succession`

Will Sharpe, The White Lotus`

Alexander Skarsgård, `Succession`

Outstanding supporting actor in a comedy series

Ebon Moss-Bachrach, `The Bear` — Winner

Anthony Carrigan, `Barry`

Phil Dunster, `Ted Lasso`

Brett Goldstein, `Ted Lasso`

James Marsden, `Jury Duty`

Tyler James Williams, `Abbott Elementary`

Henry Winkler, `Barry`

Outstanding lead actor in a comedy series

Jeremy Allen White, `The Bear` — Winner

Bill Hader, `Barry`

Jason Segel, `Shrinking`

Martin Short, `Only Murders in the Building`

Jason Sudeikis, `Ted Lasso`

Outstanding scripted variety series

Last Week Tonight with John Oliver— Winner

A Black Lady Sketch Show

Saturday Night Live

Outstanding supporting actress in a limited or anthology series or movie

Niecy Nash-Betts, “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story” — Winner

Annaleigh Ashford, “Welcome To Chippendales”

Maria Bello, “Beef”

Claire Danes, “Fleishman Is In Trouble”

Juliette Lewis, “Welcome To Chippendales”

Camila Morrone, “Daisy Jones & The Six”

Outstanding directing for a comedy series

Christopher Storer, “The Bear” — Winner

Bill Hader, “Barry”

Amy Sherman-Palladino, “The Marvelous Mrs. Maisel”

Mary Lou Belli, “The Ms. Pat Show”

Declan Lowney, “Ted Lasso”

Tim Burton, “Wednesday”  

Outstanding writing for a comedy series

Christopher Storer, “The Bear” — Winner

Bill Hader, “Barry”

Mekki Leeper, “Jury Duty”

John Hoffman, Matteo Borghese and Rob Turbovsky, “Only Murders in the Building”

Chris Kelly and Sarah Schneider, “The Other Two”

Brendan Hunt, Joe Kelly and Jason Sudeikis, “Ted Lasso”  

Outstanding reality competition program

“RuPaul`s Drag Race” — Winner

“The Amazing Race”

“Survivor”

“Top Chef

The Voice

Outstanding writing for a variety series

Last Week Tonight with John Oliver — Winner

The Daily Show with Trevor Noah

Late Night with Seth Meyers

The Late Show with Stephen Colbert

Saturday Night Live

Outstanding variety talk series

The Daily Show with Trevor Noah — Winner

Jimmy Kimmel Live!

Late Night with Seth Meyers

The Late Show with Stephen Colbert

The Problem with Jon Stewart

Outstanding directing for a limited or anthology series or movie

Lee Sung Jin, `Beef` — Winner

Jake Schreier, “Beef

Carl Franklin, `Dahmer: Monster – The Jeffrey Dahmer Story`

Paris Barclay, `Dahmer: Monster – The Jeffrey Dahmer Story`

Jonathan Dayton and Valerie Faris, “Fleishman is in Trouble”

Dan Trachtenberg, “Prey”

Outstanding supporting actor in a limited or anthology series or movie

Paul Walter Hauser, “Black Bird” — Winner

Murray Bartlett, “Welcome To Chippendales”

Richard Jenkins, “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story”

Joseph Lee, “Beef”

Ray Liotta, “Black Bird”

Young Mazino, “Beef”

Jesse Plemons, “Love & Death”

Outstanding writing for a drama series

Jesse Armstrong, “Succession” — Winner

Beau Willimon, “Andor”

Sharon Horgan, Dave Finkel and Brett Baer, “Bad Sisters”

Gordon Smith, “Better Call Saul”

Peter Gould, “Better Call Saul”

Craig Mazin, “The Last of Us”

Mike White, “The White Lotus”

Outstanding writing for a limited or anthology series or movie

Lee Sung Jin, “Beef” — Winner

Joel Kim Booster, “Fire Island”

Taffy Brodesser-Akner, “Fleishman is in Trouble”

Patrick Aison and Dan Trachtenberg, “Prey”

Janine Nabers and Donald Glover, “Swarm”

Al Yankovic and Eric Appel, “Weird: The Al Yankovic Story”

 



Source link